"Niebiescy" z nami!

25-09-2013

 Kibice Ruchu Chorzów, zrzeszeni w stowarzyszeniu  "Niebiescy",  największym  forum fanów klubu z Cichej! Dziękujemy wam za lajki na facebooku i głosy poparcia dla naszej inicjatywy. Cały czas liczymy na waszą aktywność. Ze swej strony będziemy na bieżąco informować was o wszytkich nowościach związanych z powstawaniem filmu "Ezi".  

Trzej królowie z Chorzowa...

24-09-2013

Dziś 24 września, imieniny tego dnia obchodzą Gerard i Teodor. Tak się składa, że to imiona dwóch najznamienitszych partnerów Eziego w Ruchu Wielkie Hajduki…


 

 

Teodor Peterek (z lewej) i Ezi przed meczem

Fot. www.chorzowianin.pl

Gerard Wodarz i Teodor Peterek wraz z Ernestem Wilimowskim przez cała lata 30. stanowili o sile hajduckiej drużyny. Nazywano ten tercet - trzema królami. Poza boiskiem dzieliło ich wiele, każdy chodził swoimi ścieżkami. Nastawiony prorodzinnie Wodarz był zaprzeczeniem Wilimowskiego, który lubił brylować na bankietach. Z kolei Peterek trzymał ze swoją kompanią, ale szanował Eziego.

Na boisku uzupełniali się jednak perfekcyjnie. Wodarz był znakomitym lewoskrzydłowym, środkowy napastnik Peterek imponował grą głową, a Ezi na pozycji lewego łącznika co mecz ośmieszał rywali.

Rozdzieliła ich wojna. Po jej zakończeniu już nigdy nie zagrali razem. Ezi pozostał w RFN, bojąc się komunistycznych represji, po tym jak włożył koszulkę reprezentacji III Rzeszy. Peterek i Wodarz pod koniec
lat 40. na krótko wrócili do Ruchu. Zresztą Peterek – całkowicie niesłusznie - oskarżany był o przynależność do SS, i trochę potrwało zanim ubecja dała mu spokój. Ich kariery szybko się jednak załamały.

Wodarz później był jeszcze trenerem Ruchu, ale z czasem o nim zapomniano. Nie pojawiał się na meczach. Odszedł zapomniany w 1982 roku. Peterek zmarł po ciężkiej chorobie w miejscowości Słupiec (obecnie część Nowej Rudy, województwo dolnośląskie) w 1969 roku. Po wojnie Peterek i Wodarz już nigdy spotkali Eziego.Thomas Urban popiera projekt filmu „Ezi”!

11-05-2013

 

Ceniony niemiecki pisarz i dziennikarz w oficjalnym piśmie poparł ideę filmu „Ezi”. Thomas Urban przez lata zajmował się skomplikowanymi stosunkami polsko –niemieckimi. Nierzadko jego publikacje budziły spore kontrowersje w ojczyźnie autora, ale także nad Wisłą. Urban współpracował m.in. z agencjami prasowymi - Associated Press (AP) w Nowym Jorku i Deutsche Presse-Agentur (DPA) w Hamburgu. Od 1988 roku jest korespondentem Süddeutsche Zeitung (pracował w Warszawie, Moskwie i Kijowie). Ma żonę Polkę.

W 2006 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis) „za wkład w pojednanie polsko-niemieckie”.

W swoim dorobku ma też pozycję traktującą o pogmatwanych losach polskich i niemieckich piłkarzy na przestrzeni ostatnich 80 lat - „Schwarzer Adler, weißer Adler. Deutsche und polnische Fußballer im Räderwerk der Politik”. Getynga 2011. Jej spora część poświęcona jest dramatycznym wyborom Ernesta Wilimowskiego.

PS. W sekcji „Wspierają nas” możecie znaleźć oficjalnie listy osób ze świata kultury i polityki, popierające projekt filmowy „Ezi”. Swojego wsparcia udzielili nam już - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski, a także Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk.

 

Startujemy z oficjalną stroną filmu

08-05-2013

 

Startujemy z oficjalną stroną filmu "EZI"! Za jej posrednictwem na bieżąco będziemy informować o postępach naszego zamierzenia, jakim jest epicki obraz traktujący o jednym z najgenialniejszych polskich piłkarzy - Erneście Wilimowskim.

1   2   3   4   5   6   7   8   9