Piłkarskie cytaty z epoki i nie tylko (4)

11-10-2013

„PIERWSZE
MIEJSCE NIE TYLKO WŚRÓD POLAKÓW  NALEŻY
SIĘ WILIMOWSKIEMU. BYŁ ON DOSKONALE USPOSOBIONY. ZWODZIŁ, DRYBLOWAŁ, WYPUSZCZAŁ
DOWCIPNIE PIŁKĘ I W OGÓLE MANEWROWAŁ TAK SPRYTNIE, ŻE UTRZYMANIE GO BYŁO NIE
POWSZEDNIĄ SZTUKĄ”

 

- przedwojenny dziennikarz Przeglądu Sportowego, opisujący mecz Polski z Jugosławią (październik 1937 r.)


Arsenał zwodów Wilimowskiego był ponoć niewyczerpany… Zwrot „wypuszczał dowcipnie piłkę” sugeruje, że Ezi zadbał podczas tego spotkania, by publiczność dobrze się bawiła! A zrobił to w jednym z najważniejszych dla Polski meczów lat 30.

Dokładnie 76 lat temu, 10 października 1937 roku Polacy zmierzyli się w Warszawie z Jugosławią w eliminacjach mistrzostw świata. Wygrali 4:0. W pierwszej połowie do siatki dwukrotnie trafił Piątek, a po przerwie jeszcze Wostal i Wilimowski wbili swoje gole. Było to najwyższe zwycięstwo biało-czerwonych w historii spotkań z Jugosławią. Wiosną 1938 roku rozegrano rewanż w Belgradzie. Minimalna porażka 0:1 zapewniła Polakom awans na mistrzostwa.

O sile tamtej reprezentacji stanowili głównie Ślązacy. We wspomnianym spotkaniu zagrało ich aż siedmiu! Pomoc stworzyli Góra, Nyc i Dytko. A w ataku brylowały dwa duety. AKS-u – Wostal, Piątek i Ruchu – Wodarz, Wilimowski.

Fot. archiwum

Piłkarskie cytaty z epoki i nie tylko (3)

10-10-2013

 

„JAKI MAJSTERSZTYK? ON MI CIEPNĄŁ NA KAPA, JA HUŚTNĄŁ I BYŁ TOR. WSZYSTKO?”

- Teodor Peterek, kapitan Ruchu Wielkie Hajduki, pytany przez dziennikarzy, skąd bierze się jego perfekcyjne zgranie ze skrzydłowym „niebieskich” Gerardem Wodarzem

 

Jak widać Peterek zatrudniony w Hucie Batory nie próbował komplikować futbolu, jak czyni to teraz wiele pseudogwiazd. Nie trzeba dodawać, że wraz z Wodarzem i Wilimowskim w latach 30. stanowili o sile Ruchu i reprezentacji Polski. Peterek doskonale grał głową, choć mówiło się, że Wodarz tak rzucał mu piłki, by sznurowadło futbolówki …zawsze odbiło się na czole kapitana Ruchu. Inny to był futbol, ale jakże pełen uroku. 

Fot. fr.wikipedia.org

Piłkarskie cytaty z epoki i nie tylko (2)

09-10-2013

„JAK WRÓCĘ DO BRAZYLII I KTOŚ MI POWIE, ŻE POLSKA NIE UMIE GRAĆ TO MU PLUNĘ W TWARZ.
POLACY MAJĄ GRACZA, KTÓRY WART JEST ZŁOTA, A JEST NIM WILIMOWSKI”

- Martim, kapitan reprezentacji Brazylii po meczu z Polską na MŚ w 1938 roku, wypowiedź dla francuskich dziennikarzy

Co ciekawe, Martim (a właściwie Martim Mercio da Silveira) dwukrotnie brał udział w piłkarskich mistrzostwach świata – w 1934 i 38 roku (zdobył wówczas brązowy medal). W swoje karierze reprezentował m.in. barwy argentyńskiego Boca Juniors (mistrzostwo kraju w 1934 roku) i brazylijskiego Botafogo Rio de Janeiro. Po zakończeniu kariery był prawnikiem, wykonywał też zawód urzędnika.

Na zdjęciu historyczny moment – przywitanie kapitanów przed legendarnym meczem Polski z Brazylią (MŚ w 1938 r). Władysław Szczepaniak i Martim za chwilę poprowadzą swoje zespoły do pasjonującego boju…

Fot. www.futbolnostalgia.com

Piłkarskie cytaty z epoki i nie tylko (1)

08-10-2013

„JA LUBIA GRAĆ NA ŁUKA, JA PATRZA TU, A PIŁKA CYK W DRUGA STRONA"

Ernest Wilimowski po jednym z meczów reprezentacji Polski w
latach 30.

Źródło: Praca magisterska Łukasza Radziejowskiego „Górnoślązacy w polskiej reprezentacji piłki nożnej w latach 1922 – 1939”; Fot. pl.wikipedia.org


Ezi w barwach III Rzeszy!

06-10-2013

 

  Dziś unikatowe zdjęcie Eziego w barwach reprezentacji III Rzeszy. Fotografia pochodzi z lat 1941-42.

  Na zdjęciu uwieczniony został moment odegrania hymnu III Rzeszy zaraz przed jednym z meczów ekipy
trenera Seppa Herbergera (Ezi piąty od prawej).

  W latach 1941–1942 Wilimowski wystąpił w zaledwie 8 spotkaniach reprezentacji narodowej Niemiec – z Rumunią i Chorwacją (dwukrotnie) a także z Finlandią, Danią, Szwajcarią i Słowacją.  

  We wspomnianych meczach strzelił jednak aż 13 bramek! Daje to rewelacyjną średnią 1,63 gola na mecz. Inni niemieccy snajperzy wszechczasów nie byli w stanie pobić tego wyczynu. Jak obliczyli statystycy futbolu Gerd Mueller uzyskał średnią 1,10 gola na mecz, Uwe Seeler - 0,60 gola na mecz, Karl-Heinz Rummenigge - 0,47 gola na mecz, a Juergen Klinsmann - 0,43 gola na mecz.

Fot. Archiwum Thomasa Urbana

1   2   3   4   5   6   7   8   9